WAFB recognizes the Best of the Class 2019

Top students from the Capital Area honored

WAFB recognizes the Best of the Class 2019
The top graduating high school class of 2019 seniors from the Baton Rouge area toss their caps in the air during WAFB's Best of the Class ceremony on LSU's campus in Baton Rouge, La., on May 11, 2019. (Source: Nick Gremillion)
Best of the Class 2019 - Group #1
Best of the Class 2019 - Group #2
Best of the Class 2019 - Group #3
Best of the Class - Group #4
Best of the Class 2019 - Group #5
Best of the Class 2019 - Group #6
Best of the Class 2019 - Group #7
Best of the Class 2019 - Group #8
Best of the Class 2019 - Group #9
Best of the Class 2019 - Group #10
Best of the Class 2019 - Group #11
Best of the Class 2019 - Group #13
Best of the Class 2019 - Group #14
Best of the Class 2019 - Group #15
Best of the Class 2019 - Group #16
Best of the Class 2019 - Group #17

BATON ROUGE, LA (WAFB) - Thirty years ago WAFB set out to recognize the top high school graduates in our region. That tradition has honored over 2,000 scholars for their achievements.

Best of the Class is an annual event that started in 1989. Today, over 100 schools submit the names of its top performing seniors, who are then invited to be part of a day of celebration.

The event was held on May 11 at the Lod Cook Alumni Center on LSU’s campus.

Best of the Class 2019 Honorees

Katie Miranda - Albany High School

Kenneth Lamar McGowan, Jr. - Amite County High School

Paige C. Francis, Jr. - Amite High Magnet School

Arch Angel A. Cristobal - Arlington Preparatory Academy

Madison Zeringue - Ascension Catholic High School

Michael Barden - Ascension Christian High School

Faith Gros - Assumption High School

Ja’Porcha Joubert - Baker High School

Anusha Zaman - Baton Rouge Magnet High School

Lauren Cantrelle - Berwick High School

Gracie Courville - Breaux Bridge High School

Nguyet San - Broadmoor High School

Cameryn Gauthe’ - Brusly High School

Sky Watson - Carney Christian Academy

Bailey Chutz - Catholic High School of Pointe Coupee

Kyle Becnel - Catholic High School

Aubree Hebert - Cenreville High School

Dustin Jamal Hebert - Central Catholic High School

Joshua Luke Miles - Central High School

Karlie Olivia Pinion - Central Private School

Emily Rushing - Centreville Academy

Katelyn Robertson - The Church Academy

Max Brown - Denham Springs High School

Ta’Kia Mollere - Donaldsonville High School

Hayden Dayne Thigpen - Doyle High School

Parker Harris - Dunham High School

Savannah Brooke Burd - Dutchtown High School

Lily Lambert - East Ascension High School

Joshua Johnson - East Baton Rouge Virtual Academy

Shalimar Hollins - East Feliciana High School

Niyah LaCour - East Iberville High School

Kourageous Joseph - East St. John High School

Sarah Marguerite Clement - A.J. Ellender Memorial High School

Kayla Dauthier - False River Academy

Christopher Hudson - Family Christian Academy

Christa Brown - Franklinton High School

David Allen, IV - Friendship Capitol High School

Khadija Dura Kamara - Glen Oaks High School

Caden Trahan - Hammond High Magnet School

Aleksandra Lee Adams - Hanson Memorial High School

Joel Gill - Holden High School

KayLynn Thomas - Math, Science & Arts Academy East

Krista Thibodeaux - Independence High Magnet School

Sierre Johnson - Jehovah-Jireh Christian Academy

Ambria Cook - Kentwood High Magnet School

Katherine Skiles - Lee Magnet High School

Cade Canepa - Live Oak High School

Joseph V. Will, III - Livonia High School

Quinn Wilson - Loranger High School

Marlon A. Valenzuela Garcia - Louisiana School for the Visually Impaired

Abby Dufresne - Lutcher High School

Ava Borskey - Maurepas High School

Jenayla “Bri” Brown - Mentorship Academy

Stashia Cox - Northdale Superintendent’s Academy

Kaydee Kidder - Northeast High School

Hunter Michael Caraway - Oak Forest Academy

Tanisha Minesh Patel - Parkview Baptist School

Haylee Brown - Plaquemine High School

Emily Geigh Nichols - Port Allen High School

Ann Rume - Riverside Academy

Anna Kadi - Runnels School

Ki’Lynn D’Shae Burden - Scotlandville Magnet High School

Jarrell T. Newman - Second Chance Academy College Prep

Maggie Brian - Silliman Institute

Matthew Day - Slaughter Community Charter School

Joles’sia Brown - Southern University Lab School

Andrew Larpenter - Springfield High School

Matthew Andermann Parker - St. Amant High School

DaNayla Singleton -St. Helena College & Career Academy

Caihren Wood - St. James High School

Anna Reese Couhig - St. Joesph’s Academy

Brylon Batiste - St. Martinville Senior High School

Anna Crifasi - St. Joseph’s Academy

Kashish Wadhwa - St. Thomas Aquinas Regional High School

Chloe Ann Stokes - Jewel M. Sumner High School

Paige Grow - Tara High School

Allison Picou - Terrebonne High School

Chloe Jade Moore - The Brighton School

Rya’ R’Shai Moore - Trinity Christian Academy

Abigail Baumgartner - University Lab School

Cassidy Nguyen - Vandebilt Catholic High School

Logan Yarbrough - Walker High School

Ron’Nisha Jackson - White Castle High School

Jacob Duplantis - E.D. White Catholic High School

Trinh Nguyen - Woodlawn High School

Kylie Comeaux - Zachary Christian Academy

Alexandra Barfield - Zachary High School

Copyright 2019 WAFB. All rights reserved.