2018 baseball playoff brackets released by LHSAA

2018 baseball playoff brackets released by LHSAA

BATON ROUGE, LA - The LHSAA has released its 2018 baseball playoff brackets. This list highlights schools in and near the Southeast Louisiana area. The Allstate Sugar Bowl/LHSAA Baseball State Tournament will be held at McMurry Park in Sulphur, May 9-12, 2018.

Class 5A

1) Zachary v. 32) Chalmette

8) Central v. 25) Hahnville

12) Denham Springs v. 21) Natch Central

13) Live Oak v. 20) West Monroe

4) Barbe v. 29) Walker

14) Destrehan v. 19) St. Amant

7) Northshore v. 26) East Ascension

10) Mandeville v. 23) Dutchtown

Click here for full Class 5A bracket.

Class 4A

12) Assumption v. 21) South Terrebonne

3) Deridder v. 30) Plaquemine

11) Northwood - Shreveport v. 22) Livonia

6) Lutcher v. 27) Buckeye

Click here for full Class 4A bracket.

Class 3A

8) West Feliciana v. 25) Patterson

12) North Vermillion v. 21) Madison Prep

13) Jennings v. 20) St. James

14) Loranger v. 19) Union Parish

7) Jena v. 26) Albany

2) Brusly v. 31) Crowley

Click here for full Class 3A bracket.

Class 2A

1) Kinder v. 32) East Feliciana

16) D'Arbonne Woods Charter v. 17) French Settlement

11) Springfield v. 22) Fisher

2) Many v. 31) Port Allen

Click here for full Class 2A bracket.

Class 1A

16) Montgomery v. 17) White Castle

5) Kentwood BYE

12) East Iberville v. 21) Arcadia

10) Slaughter Community Charter v. 23) Plain Dealing

15) West St John v. 18) Ringgold

Click here for full Class 1A bracket.

Class B

9) Holden v. 24) Forest

10) Quitman v. 23) Maurepas

Click here for full Class B bracket.

Division I

5) Holy Cross v. 12) Scotlandville

4) Brother Martin v. 13) McKinley

2) Catholic (BR) BYE

Click here for full Class B bracket.

Division II

1) U-High v. 16) Lusher

5) De La Salle v. 12) St Michael

6) St Charles Catholic v. 13) Vanderbilt Catholic

2) Parkview Baptist v. 15) Ben Franklin

Click here for full DII bracket.

Division III

1) St Thomas Aquinas BYE

4) Dunham v. 13) Northlake Christian

6) Riverside v. 11) Episcopal

2) Notre Dame v. 15) The Church Academy

Click here for full DIII bracket.

Division IV

1) St John v. 16) St Edmund

3) Ascension Catholic v. 14) St Mary's

7) Cedar Creek v. 10) Catholic-Pointe Coupee

2) Ouachita Christian v. 15) Ascension Christian

Click here for the full Division IV bracket.

Division V

4) Family Christian v. 5) Runnels

Click here for the full Division V bracket.

Copyright 2018 WAFB. All rights reserved.